شرایط و ثبت نام مربیان طرح بیت های نورانی – دوره هفدهم

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم صل علی  فاطمه و ابیها  و بعلها و بنیها  و سر المستودع فیها

فَضَّلَ اللَّهُ الْمُجاهِدینَ عَلَى الْقاعِدینَ أَجْراً عَظیماً (سوره مبارکه نساء.آیه۹۵)

 

بیوت نورانی عنوان طرحی است که توسط مدرسه قرآن و عترت علیه السلام در سطح شهر تهران، نواحی حومه و برخی از شهرستان­ها در حال اجراست و قصد دارد به حول و قوه الهی و در سایه توجهات ویژه حضرت ولی عصر عج الله تعالی فی فرجه جلسات انس و تدبر در قرآن را در کوچک­ترین و در عین حال مهم­ترین مکان و نهاد اجتماعی یعنی خانه و خانواده راه ­اندازی کند و به وظیفه و رسالت خویش یعنی عمومی سازی فرهنگ انس و تدبر در قرآن در عموم افراد جامعه، جامه عمل بپوشاند.

بدین منظور برآن شدیم تا جلسات انس با سوره ­های قرآن را در نقاط و محلات مختلف شهر سازماندهی کرده تا با اعزام مربیان آموزش دیده، فضای خانه­ ها و شهرها نورانی به نور قرآن گردد و زمینه طهارت فردی و اجتماعی را در سطح وسیعی فراهم آورد.

لذا در این طرح بعد از بیوت میزبان گرانقدر، از مساجد، حسینیه ها، مراکز فرهنگی و… نیز به عنوان پایگاه گسترش فرهنگ قرآن خوانی استفاده شده است.

در ادامه ذکر نکاتی چند برای داوطلبین تدریس در طرح بیوت نورانی لازم بنظر می­رسد.

  • هدف از اجرای این طرح آشنایی و انس با سوره های قرآن کریم در سطح جامعه است. لذا به دلیل مقبولیت عامه مردم نسبت به جزء خوانی قرآن و همینطور سهولت در برنامه ­ریزی مدت­دار طرح، هر دوره طی چهارده هفته که هر هفته آن به نام یکی از حضرات معصومین مزین شده است، یک جزء قرآن و با حداقل یک جلسه در هفته، در پایگاه­ها برگزار گردد.
  • از آنجا که رسالت اصلی این طرح آشنایی و انس با سوره های قرآن کریم و مفاهیم آن است، لازم است تا مربیان در جلسات تشکیل شده در پایگاه­ها تصریحی به روش­های تدبری نکرده و اصراری بر آموزش مباحث تدبری نداشته باشند و همواره اصل “تکلم الناس بقدر عقولهم” را در نظر داشته باشند. لذا فقط در صورت لزوم موضوعات مطرح شده در کلاس، می­توان از کتاب­ها و یا روش­های تدبری در خلال مباحث و در جهت فهم بهتر آیات استفاده گردد.
  • شروط لازم جهت مربیگری در طرح:
  • اتمام کتاب روش­های تفکر در قرآن و ورود به دوره تدبر کلمه­ ای
  • حضور در جلسه معارفه و مصاحبه اولیه
  • التزام به پوشش چادر در جلسات
  • لازم است مربیان علاوه بر آنکه تا ترم دوم تدبر (روش­های تفکردر قرآن) را گذرانیده باشند، نسبت به ترجمه و تفسیر المیزان سور­ه ­های دوره، مطالعه و تسلط نسبتا کاملی داشته باشند.
  • انتخاب مربیان برای پایگاه ها با در نظر گرفتن محل سکونت ایشان بوده تا با کمترین هزینه برای مجموعه و همچنین سختی و زحمت برای مربیان به محل جلسات رفت و آمد شود. همچنین مسئولیت هماهنگی بیت­ها و مربیان در هریک از قسمت­های شرق، غرب، مرکز، شمال و جنوب تهران و همینطور حومه و شهرستان­ها به افرد مشخصی واگذار شده است تا اداره جلسات پایگاه­ ها بهتر و سهل ­تر محقق گردد.
  • جدول زمان­بندی ارایه سوره ­ها پیش از آغاز هر دوره برنامه ­ریزی شده است لذا از مریبان تقاضا می­شود تا در طول دوره ملزم به برنامه بیت مربوطه باشند.
  • مربیانی می­توانند بسته­ های کمکی اعم از متن و صوت سوره­ ها و نیز اخبار مربوطه را از طریق کانال طرح بیوت نورانی و گروه ویژه مربیان طرح، دریافت نمایند.

فرم ثبت نام مربیان - دوره هفدهم